Grupo Radio Centro

Complete News World

Vesmír 2022: los checos verán cinco planetas del sistema solar a la vez, espera un eclipse solar parcial | iROZHLAS

El año que viene habrá buenas condiciones para observar varios enjambres de meteoritos. En octubre, los checos verán un eclipse solar parcial, el más pronunciado hasta 2026, dijo el astrónomo Petr Horálek del Instituto de Física de Opava. El fin de año también traerá una brillante vista de Marte.Praga

Compartir en Facebook


Compartir en Twitter

Compartir en LinkedIn

Imprimir


Copiar dirección URLDirección corta
CercaFoto del mejor eclipse solar total visible desde Chile en julio de 2019 Foto: Cristóbal Saavedra Escobar | Fuente: Reuters.

El comienzo del año traerá la lluvia de meteoritos Swadrantida. Este año termina la noche del 3 de enero. A la vuelta de enero y febrero, habrá tres planetas prominentes en el cielo, el radiante Venus y el más débil Marte con Mercurio, observables a baja altura sobre el horizonte sureste. Según Horálek, la Luna en retroceso se unirá a los planetas el 29 y 30 de enero.


Sonda NASA se poprvé ‚dotkla‘ Slunce. Proletěla jeho vnější atmosférou, kde jsou i miliony stupňů Celsia


Číst článek

Nejlepší podmínky pro pozorování trojice planet budou mezi 13. až 17. únorem. „Tehdy planety objevíme nad jihovýchodem již okolo 6.30 ráno,“ podotkl Horálek.

Celkem dobré podmínky budou podle Horálka příští rok i pro pohled na dubnový meteorický roj Lyridy. V době jejich maxima, které nastane 22. dubna večer, bude Měsíc před poslední čtvrtí. Duben také přinese jeden z nejlepších výhledů na Merkur. Planeta se dostane úhlově nejdále od Slunce 29. dubna.

Pohledově velice blízko sebe se pak 1. května setkají jasné planety Venuše a Jupiter. Horálek podotkl, že takzvanou velkou konjunkci bude v Česku možné spatřit jen velmi nízko nad obzorem a za rozbřesku. I tak půjde o nejlépe pozorovatelnou konjunkci těchto planet od roku 2017. „Znovu se takové těsné konjunkce dočkáme až 7. února 2032,“ dodal.

Téměř ideální podmínky budou i pro sledování meteorického roje Eta-Aquaridy, způsobenými ledo-prachovými zrnky z Halleyovy komety. Roj vyvrcholí v noci z 5. na 6. května od třetí hodiny ranní do rozbřesku. Z Česka pak 16. května lidé spatří také polostínové a částečné zatmění Měsíce.

Merkur, Venuše, Mars Jupiter i Saturn

V druhé polovině června bude možné pouhýma očima naráz spatřit všech pět viditelných planet Sluneční soustavy, tedy Merkur, Venuši, Mars, Jupiter a Saturn, společně s Měsícem. Podle Horálka jde o vzácný jev, znovu se zopakuje až v roce 2036.


Po 12 dnech na vesmírné stanici se japonský miliardář vrátil na Zemi. Přistál v Kazachstánu


Číst článek

Dobré podmínky bohužel příští rok nebude mít roj Perseidy. Maximum nastane 13. srpna ráno, pouhý den po úplňku. Nejlepší možné podmínky naopak budou mít Orionidy. Maximum nastane tři dny před novem, který bude 25. října.

Říjen nabídne i částečné zatmění Slunce. Bude 25. října a lidé z území Česka spatří 40procentní zakrytí slunečního disku. Další částečné zatmění Slunce viditelné z Česka nastane až 29. března 2025.

Prosinec nadělí skvělý pohled na Mars. Podle Horálka bude planeta v průběhu roku zjasňovat a 1. prosince se přiblíží Zemi na vzdálenost 81,5 milionu kilometru.

Největší jasnosti Mars dosáhne 8. prosince. „V té době planetu najdeme velice vysoko v souhvězdí Býka, bude tak nejlépe pozorovatelná z našich končin, jak jen to je možné,“ uvedl Horálek.

Posledním rojem roku budou Geminidy vrcholící ze 13. na 14. prosince. „Sice nemají nejlepší pozorovací podmínky, skvělé budou až v roce 2023, ale vyplatí se na ně podívat,“ dodal astronom.

ČTK

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresuZkrácená adresa
ZavřítREAD  los científicos han especificado la edad de la explosión de la supernova. Reedus