diciembre 4, 2024

Complete News World

El telescopio de Webb mira el universo. “Veremos las primeras imágenes en un año”, estima el divulgador iROZHLAS

4 min read

El telescopio espacial James Webb partió hacia el espacio después de una serie de retrasos. “Esto abrirá un nuevo capítulo en nuestro conocimiento. No solo aprenderemos más sobre los objetos distantes en el espacio, sino también sobre cómo evolucionó el universo ”, explica el popular astrónomo Jan Spratek del Observatorio y Planetario en la capital de Praga. En el universo, cuanto más mira el observador, más mira hacia el pasado. “JWST, mientras el telescopio está parado, mirará hacia atrás”.



Praga

Compartir en Facebook


Compartir en Twitter

Compartir en LinkedIn

Imprimir


Copiar dirección URL



Dirección corta




Cerca



Telescopio espacial James Webb. El sucesor imaginario del telescopio Hubble Foto: NASA, NASA, Wikimedia Commons, dominio público

“Este telescopio no solo tendrá un espejo seis veces el tamaño del Hubble, sino que también observará en un espectro de ondas más amplio. También podrá grabar en el rango infrarrojo, casi en el dominio de las ondas de radio”, dice Spratek. en el programa Czech Radio Plus.

Leonardo Plus va al espacio

El telescopio espacial Hubble ha observado el universo durante 31 años sin interrupción, pero los sistemas electrónicos se están descomponiendo lentamente. “Pueden dejar de trabajar en cualquier momento”.

El telescopio espacial James Webb rastreará los mismos objetos, pero los verá de manera diferente. “Estamos hablando de poder ver el primer rayo de objetos con el nuevo telescopio después del Big Bang, un área 380.000 años después del tiempo cero”.


NASA vyslala Webbův teleskop. Bude zkoumat počátek vesmíru a pátrat po možném životě


Číst článek

Tato pozorování mohou přispět k pochopení toho, jak objekty ve vesmíru vznikají. „Jde o proces formování a hlavními otázkami dnešního pozorování je problém temné hmoty a temné energie.“

„Lidé pozorují jen pět procent vesmíru, který je z 95 procent tvořen z něčeho, čemu absolutně nerozumíme. Z 25 procent je to temná hmota, která drží galaxie pohromadě. My ovšem vidíme jen projevy, ale samotnou hmotu ne,“ říká Spratek.

A právě pozorování procesu formování prvních hvězd a galaxií by mohlo pochopit vědcům roli temné hmoty a formování vesmíru jako takového.

Jen jeden pokus na rozložení

Dalekohled bylo potřeba pro převoz do vesmírného prostoru složit. „Vlastně z něj musíte udělat origami a poskládat ho do co nejmenšího možného tvaru, aby se vešel pod aerodynamický kryt nosné rakety o velikosti 5,4 metru,“ přibližuje popularizátor.

Jakmile se dalekohled dostane za oběžnou dráhu planety Země, odpoutá se od posledního stupně rakety a setrvačností poletí na určené místo. „A cestou se bude postupně rozkládat, odhadem asi půl roku. Půjde asi celkem o 300 různých manévrů, kterými se dalekohled bude postupně odklápět.“ 

A protože jde o velmi nákladný dalekohled v ceně 10 miliard dolarů (asi 220 miliard korun), je potřeba mít jistotu, že vše proběhne v pořádku. „Máme opravdu jen jeden pokus. Navíc JWST poletí 1,5 milionu kilometrů od Země, tam servisní misi jen tak nepošlete.“

„Na své finální místo poletí dalekohled půl roku, pak bude probíhat půl roku kalibrování zrcadel. První snímky by mohly být za rok.“


Jan Spratek

„Pokud by něco přeci jen selhalo, vymysleli konstruktéři několik algoritmů, které způsobí to, že se teleskop začne třepat. A mechanickým součástkám to někdy může pomoci. Další nouzovým mechanismem v případě selhání je zahájení otáčení dalekohledu v různých osách, aby odstředivá sila případný mechanický problém uvolnila.“

Sami konstruktéři dalekohledu prý ale říkají, že jsou si téměř na 100 procent jistí, že všechno fungovat bude, protože udělali všechno, co je třeba. 

„Na své finální místo poletí dalekohled půl roku, pak bude probíhat půl roku kalibrování všech jeho zrcadel. Takže první úžasné snímky z Webbova dalekohledu bychom mohli vidět za rok,“ předpokládá Jan Spratek.

Co umí nová raketa Neutron z dílny firmy Rocket Lab? Co chystá na rok 2022 Evropská kosmická agentura? Poslechněte si celé Leonardo Plus.


Ondřej Novák, oci

Sdílet na Facebooku


Sdílet na Twitteru

Sdílet na LinkedIn

Tisknout


Kopírovat url adresu



Zkrácená adresa




Zavřít



READ  Radio Centro presenta la nueva serie Redmi Note 13 de Xiaomi: cinco terminales para dominar la gama media

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *