Grupo Radio Centro

Complete News World

האיש שצפה את המפולת במניות הטק בטוח שעדיין לא הגענו לתחתית

בקיץ אחאחאחון, כאשכאש טמפטמפטמפטורות בתל אביב נשקו ל -40 מעלות, היה קשקש לדעת ממ יותת חם – מזג אאוויר או גל הנפקנפקות של חבחבות טכנולוגיה יששאליות בניו יוקק. אלו היו ימי השיא של התחרות על הטאלנטים של עולם ההייטק המקומי, ושלטי חוצות לגיוס עובדים כיסו את נתיבי איילון.

למלמות אאופטימיות בשוק ונננירה של מיליוני גולשים מבקשמבקשים לעלות על לגל לאתלאת פפינננסי ששוא מנמנל, מנכ»ל Investing.com, עוממ ווילי, אמאמ אז בראיון לגלובס כי «יש פה בועה שמתישהו תתפוצץ, כי כמו בכל פעם – הדברים האלו נגמרים ברע». חצי שנשנ לאחלאח מכן ננאא ששמספמספים מוכיחים את צדקתו: רוב מנמניות של חבחבות טכנטכנולוגיה היששאליות ששנפיקו בוול סטסטיט ב -2021 ידדו במעל 50%, חלקן גם ב -70% ויותת.

«כולם מדברים על זה בחודש האחרון, אבל אני כבר מנובמבר-דצמבר מדבר על aplastamiento en silencio, התרסקות מניות טכנולוגיה מהדרג השני שלא מורגשת, כי המדדים המובילים מושפעים בעיקר מהמניות של חברות הענק שמחזיקות מעמד יפה. המניות הצטמקו בעשרות אחוזים עוד לפני ינואר, ולדעתי זו תגובת נגד טבעית אחאחי טטירוף של הבעבעון האשאשון אשתקד – ממון חבחבות ויזמים ניצלו את שגגשגגון בוול טטטטיט ונפנפיקו לפי שוויים שלא היו מחובבים למציאות.

«אני לא חכם יותר מאחרים אבל פשוט הרבה שנים על הכביש, משקיע בבורסה מגיל 13 ויזם באינטרנט מגיל 20 אז יצא לי לראות הרבה מחזורים של עליות וירידות, לכן היה לי ברור שמתישהו יבוא תיקון חריף» אומר שווילי.

«השווי של חברה הוא סך כל המזומנים שהיא יכולה לייצר, ובטווח הארוך היא חייבת לייצר תשואה, בין אם כדיבידנד או באמצעות הגדלה עקבית של הרווחים. הקורונה אמנם דחפה קדימה תהליכים דיגיטליים שבמקום ב -10 שנים קרו בשנה וחצי, אז יש מהפיכה אמיתית ונוצר ערך אמיתי.

«אבל השוויים התנתקו מהמציאות, קרוב לוודאי בגלל כמויות הכסף האדירות שהבנקים המרכזיים הדפיסו. הדפסת כסף מהירה תמיד תייצר תופעות לוואי וכך ההתקדמות הטכנולוגית יחד עם הכסף הזול הביאו לאופוריה ולתמחור לא הגיוני» הוא מסביר.

«בוול סטריט מתחילים לחזור ליסודות»

האם יזמי החברות שהנפיקו תרמו לבועה?
«הרבה יזמים נגררו אחרי הבנקאים – אם מביאים יזם בן 35 לוול סטריט ואומרים לו שהחברה שלו שווה 5 מיליארד דולר, אז אין סיבה שהוא לא יאמין לזה אבל אני חושב שהרבה יזמים ומנהלים התבלבלו -. הייתי קורא ראיונות עם יזמים וכולם דיברו על איזה שווי הם יוכלו להגיע. אף אחד לא דיבר על מה העסק יעשה ואיזה רווחים הם ייצרו. חצי מהיוניקורנים חשבו מה השווי שלהם ולא על איך תומכים בשווי הזה. בשביל לתמוך בשווי של 10 מיליארד דולר הם יצטרכו להרוויח 300 או 500 מיליון דולר, אם לא היום אז בעוד 3 עד 4 שנים.

האם אנחנו לקראת סוף גל הירידות?
«זו שאלת מיליון הדולר, אבל אני חושב שהגל עוד לא הסתיים. חברות רבות מהדרג השני עדיין נסחרות מעל השווי שלהן ולא מצדיקות את הגדרת היוניקורן שלהן. נראה שבוול סטריט קצת חוזרים ליסודות וחברות שלא יראו נתיב לרווחיות ייענשו, בטח אם סביבת הריבית תשתנה.

«אם ששוק יהתסק זז יהיה אסון לתעשייה – חבחבות לא רווחיות שתלויות בגיוסי הון יצטצטכו לעשות abajo Ronda (גיוס בשוויוך בשמגיוס קקודם) שיפפוך את אאופציות של עעובדים לחסלחסות עעך לחסלחסות עעך.

«גם בשביל מדינת ישראל נקווה שהשוק יחזיק מעמד בגלל שתקציב המדינה תלוי לא מעט במסים שהחברות האלה משלמות והמשקיעים שלהן משלמים. לדעתי הכל תלוי בפד. אם אכן נראה חמש העלאות ריבית בשנה הקרובה ונראה אג»ח של 10 שנים שהיום משיגות תשואה של 2% מגיעות ל -3.5%, ננאא את הריבית עולל מ -0 לכיוון 2% ופדפד יצמצצ את גודל מאזןמאזן שלו, ישנשנ הבבב מודלים ויותים לליות הבבב זזזועים «.

«מעבר לביטקווין יש המון אוויר חם»

Investing.com היא פלטפומתמת שווקים פיננסיים מפפפתמפפת ניתוחים, כלים, נתיטוטים ונתונים בזמן נת ממעל 100 בוססות בוסססות בבחבי עעולם. הפלטפורמה מוצגת ביותר מ-20 שפות, עם למעלה מ-60 מיליון משתמשים ייחודיים. שווילי מנמנל אותת מ- 2019, לאחלאח ששיה מעובב בשלושש אזזיטים בביףף של מאות מיליוני דוללים. בין היתת עבד בפלייטט, ששונפפנפפ בלונדון ויחד עם בעליה דאז, טדי שגיא, קדי שגיא, קים את פלטפומתמת markets.com, שנמכשנמכה לפלייטט ב -250 מיליון דולל.

אתםאתםופים לעשלעשות מיליוני משקיעים מכל עעולם, ממ תתובנות שלככ לגבי משקמשקיעים בחודשים אחאחאחונים?
«אם דיבבנו על עלאעלאות הריבית צפויות, אנחנו רואים יותת יין של משקיעים סביב אגגח ומוצצים של ריביות. . נוסף על כך, אפשאפש ללאות ירידד משמעותית בכמות חחיפושים במניות מםמם (מניות של חבחבות שמקיעי ריייל מתאמים את קנייתן בבשתות חבחבחבתיות בפוזיציות שוטט), כמו GME ו- AMC.

«מעבר לכך, צפינו גם בירידה בעניין במניות ‘קורונה’ כמו פייזר ומודרנה וכן בירידה משמעותית בחיפושים אחר מטבעות קריפטו מהדרג השני שהדליקו את המשקיעים בשנה שעברה, במיוחד דוג’קוין. עם זאת, משקיעי הריטייל עדיין מתעניינים בטכנולוגיה, בקריפטו וב- NFT, כי זה מה שעושה כותרות.

. מה דעתך עכשיו?
«הביטקוין עצמו הוא מהפכה והוא נכס לגיטימי לחלוטין. יש כאן מטבע עם נזילות גבוהה שמדינות לא שולטות עליו ולא ניתן להדפיס כמויות אינסופיות שלו. אי אפשר יהיה להחזיר את השד לבקבוק כי יש כבר מוסדיים במשחק וזה שוק ענקי. באופן אישי, אם הוא נופל ל -20 אלף דולל למטבע אני קונננ. מעבמעב לביטטוין ואתאתיום יש ממון אוויר חם, יש כל מיני מטבעות מם כמו דוג’קוין שזשז משמשו בין בדיחח לנוכלות «.

איך הרגשת כשראית את כל השוויים האלו?
«לפני שנה, לא קינאתי, אבל שאלתי ‘איך אנחנו לא משתתפים בחגיגה?’. אנשים בתעשייה זרקו מספרים של 10 מיליארד דולר בלי למצמץ ואמרתי שאולי אני בעסק הלא נכון. חשבתי שאולי אני לא מחובר וזקן, אבל עכשיו רואים שבסוף דברים מתיישרים. את אינווטטינג לקח הבבב זמן לבנות. זז עסק אמיתי ומאד רווחי, שבועע כזו או אחאחת, בין אם תתנפפ או תתפוצץ, לא כ יכולל לפגוע בו «.